Logo Gminy Kozy

Pałac Czeczów PL-SK

Logo Pałac Czeczów PL-SK 2007-2012

Partner Wiodący: Żyliński Kraj Samorządowy
Partner Projektu: Gmina Kozy
Temat 2.2:Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego

Dofinansowanie: w 85% pochodzi ono ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka na lata 2007-2013.

Opis projektu:
Przedmiotem projektu dla strony polskiej był remont konserwatorski i modernizacja cennego zabytku, jakim jest Pałac Czeczów w Kozach oraz adaptacja tego obiektu na działalność kulturalną. Ze względu na swój zły stan techniczny obiekt wymagał kompleksowego remontu, tak by mógł służyć całej koziańskiej społeczności.
Projekt przygotowany został wspólnie z Żilińskim Krajem Samorządowym, który wykonał remont tamtejszego Teatru Lalek. Sytuacja budowlana, konstrukcje i wyposażenie obiektu nie odpowiadały warunkom godnym dla tego typu działalności, stąd pomysł by tchnąć w niego nowe życie.
Nad realizacją działań zgodnie ze wspólnie wypracowanym harmonogramem czuwał Partner Wiodący tj. Żilina. Projekt posiadał jeden wspólny budżet, w którym zawarte zostały wydatki ponoszone przez obu partnerów.
Dzięki modernizacji wyżej wymienionych obiektów wsparte zostało cenne dziedzictwo kulturowe w obu państwach. Projekt był przede wszystkim nastawiony na rozwój wartości kulturowych i duchowych wśród dzieci i młodzieży w regionach przygranicznych oraz na zwiększenie intensywności ruchu turystycznego. Dzięki jego realizacji została poszerzona oferta usług w dziedzinie kultury np. o konferencje, wystawy, występy artystyczne itp.
Realizacja w/w zadania zapewni w dłuższej perspektywie czasu powstanie więzi i współpracy między partnerami projektu, co w rezultacie doprowadzić ma do zbliżenia obu krajów i wymiany doświadczeń.

Projekt zrealizowano w 3 etapach:

  • pierwszy polegał na współpracy obu partnerów w zakresie sporządzenia dokumentacji aplikacyjnej. Oprócz tego każdy z nich pracował nad określeniem celów projektu.
  • drugi skupiał się na wykonaniu części inwestycyjnej zadania tj. modernizacji obu obiektów przez każdego z partnerów projektu;
  • ostatni etap dotyczył tzw. działań miękkich, promocji i rozliczenia projektu.  Strona polska mogła lepiej poznać partnera wiodącego dzięki wystawie tematycznej teatru lalek zorganizowanej w pałacu, warsztatom lalkarskim dla koziańskich dzieci czy przedstawieniu „Otello” wykonanym podczas oficjalnego otwarcia pałacu w Kozach. Z kolei partner słowacki poznał Kozian dzięki warsztatom plastyki obrzędowej dla dzieci, wystawie malarstwa i pradziejów wsi oraz koncercie lokalnego zespołu pieśni i tańca, który odbył się w teatrze lalek. Przez to pogłębiła się wiedza na temat historii, kultury, zwyczajów i tradycji Polski i Słowacji, podwyższyła się świadomość narodowa i kulturowa obywateli. Promocja projektu

Więcej informacji o realizacji projektu przez partnera słowackiego na stronie www.regionzilina.skpo obu stronach granicy przyczynić się mam do zwiększenia się ilości krajowych i zagranicznych turystów.


Więcej informacji o realizacji projektu przez partnera słowackiego na stronie www.regionzilina.sk