Logo Gminy Kozy
Powróć do: Kamieniołom w Kozach

Koziańskie Stowarzyszenie Staw Kamieniołom

Już chyba każdy kojarzy tradycyjne zawody wędkarskie odbywające się w poprzednich latach w trakcie Dni Kóz na terenie kamieniołomu. Ostatnimi czasy zawody wędkarskie urosły do rangi osobnego wydarzenia. Sporej liczbie mieszkańców udało się usłyszeć, a może nawet wziąć udział w Rodzinnym Grzybobraniu " KOZAK", którego finał od dwóch lat odbywa się na Hrobaczej Łące. Podczas imprez panuje wspaniała rodzinna atmosfera.
To wszystko za sprawą grupy pasjonatów, którym nie obca jest koziańska przyroda i turystyczny klimat. Zakres ich działań z każdym rokiem znacznie się powiększa, w związku z czym powstał pomysł założenia „Koziańskiego Stowarzyszenia Staw Kamieniołom”.


Koziańskie Stowarzyszenie Staw Kamieniołom grafika logo

 

Celem członków stowarzyszenia jest działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a zwłaszcza ochrony ekosystemów wodnych oraz organizmów i roślin wodnych. Głównym wydarzeniem organizowanym przez stowarzyszenie są zawody wędkarskie. Wokół stawu na terenie kamieniołomu w Kozach rozlokowane są numerowane stanowiska, w których przez kilka godzin wędkarze próbują swoich sił. Po upływie wyznaczonego czasu, złowione ryby są ważone, a ten kto złowi najwięcej wagowo ryb uznawany jest za zwycięzcę konkursu. Na uczestników zawodów czekają również liczne wyróżnienia.
Podczas spotkań wędkarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Staw Kamieniołom obowiązuje żelazna zasada, aby złowione ryby wypuszczać z powrotem do stawu. Ta sama zasada obejmuje również amatorskie połowy ryb.
Członkowie stowarzyszenia już kilkakrotnie zajmowali się zarybianiem stawu w Kamieniołomie, a ostatnio nawet zarybianiem Wilczego Stawu. Pamiętajmy, żeby na własną rękę nie wpuszczać ryb do koziańskich zbiorników wodnych, a każdy pomysł zmierzający w tym kierunku konsultować z członkami stowarzyszenia.
Stowarzyszenie ma w planach organizację zawodów wędkarskich dla dzieci aby już od najmłodszych lat zapoznawać je z gatunkami ryb i zasadami dbałości o środowisko.

Drugą częścią działalności stowarzyszenia jest „grzybobranie”. Członkowie zachęcają, aby na przełomie lata i jesieni wybrać się w nasze piękne lasy i skorzystać z ich darów. Borowiki i podgrzybki dumnie porastają leśne runo naszych lasów. Natomiast w okolicy kamieniołomu, wśród łąk i zagajników czerwienią się kapelusze kozaków. Dzięki akcji Rodzinnego Grzybobrania "KOZAK" organizowanego przez Koziańskie Stowarzyszenie Staw Kamieniołom mamy szansę dowiedzieć się jak rozpoznawać grzyby i nauczyć je zbierać pod fachowym okiem certyfikowanego grzyboznawcy.
Zawody w grzybobraniu kończą się ważeniem i mierzeniem leśnych łupów oraz wyłonieniem zwycięzców. Potem na wszystkich czeka poczęstunek i miła integracja.

Stowarzyszenie Staw Kamieniołom współpracuje z Urzędem Gminy Kozy podczas organizacji wydarzeń oraz w sprawach wiązanych z utrzymaniem porządku ekosystemów wodnych.
Zachęcamy do odwiedzenia profilu na Facebooku „Stowarzyszenia Staw Kamieniołom” i zobaczenia relacji z zawodów wędkarskich i filmików z zarybiania stawów.
Do stowarzyszenia należą przedstawiciel: Artur Kuc i członkowie stowarzyszenia: Marek Pudełko, Tadeusz Kasperek, Roman Jurzak, Dawid Frania, Kamil Malarz, Marek Nycz i Arkadiusz Pękala.

Życzymy dużo motywacji, wielu kolejnych udanych akcji i złowienia samych „grubych ryb” !