Logo Gminy Kozy
Powróć do: Dla Turysty

Szlaki górskie

Trasy szlaków turystycznych znajdujących się na terenie gminy Kozy

Szlak "zielony"

Zaczyna się od stacji PKP i przebiega przez centrum Kóz, gdzie mija kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz kompleks parkowy z Pałacem Czeczów. Następnie ul. Beskidzką do lasu, mijając po drodze kapliczkę św. Jana Nepomucena. Następnie szlak skręca w ulicę Panienki obok kamiennego krzyża. Na końcu ulicy Panienki szlak przebiega obok Kapliczki "Pod Panienką", a następnie wchodzi do lasu. Po pewnym czasie przecina leśną drogę techniczną i zaczyna piąć się do góry. Po wyjściu z lasu, szlak kończy się nad hałdą w kamieniołomie, skąd rozpościera się piękny widok  na całą Kotlinę Oświęcimską, Wyżynę Śląską, Pogórze Śląskie i Wielickie. Dalej szlak wiedzie przez teren kamieniołomu i wchodzi w las, gdzie askosami wspina się po północnym zboczu Hrobaczej Łąki. Następnie łączy się ze szlakiem czerwonym i wiedzie granią masywu aż pod Krzyż Trzeciego Tysiąclecia na szczycie Hrobaczej Łąki.
Dokładny przebieg szlaku: 

Trasa Kozy PKP - Kozy Kamieniołom- Hrobacza Łąka Szlak "żółty"
Zaczyna się od stacji PKP i przebiega przez centrum Kóz, gdzie mijamy kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz kompleks parkowy z Pałacem Czeczów. Następnie ul. Beskidzką do lasu, mijając po drodze kapliczkę św. Jana Nepomucena. Od szlabanu i pobliskiego punktu wypoczynku "Kozy Kamp" prowadzi lasem aż do przełęczy „U Panienki", następnie na szczyt Hrobaczej Łąki z Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia i schroniskiem. Stamtąd kieruje się w dół do dzielnicy Międzybrodzia Bialskiego - Żarnówki Małej kończąc się u podnóża zapory wodnej "Porąbka".
Dokładny przebieg szlaku:
Trasa: Kozy – Żarnówka Mała | mapa-turystyczna.plSzlak "czerwony" - fragment Małego Szlaku Beskidzkiego

Początek w Straconce przy kościele Matki Bożej Pocieszenia, po drodze OSP w Straconce, w lewo w ul. Czupel. Szlak leśny prowadzi na pierwszy szczyt Czupel (654 m n.p.m.). Następnie podchodzi łagodnie ramieniem Gaików, mijając polanę widokową do szczytu Gaików (816 m n.p.m.). Zejście w przelęcz pod Groniczkami, skąd w kierunku południowym odbija niebieski i zielony szlak. Po osiągnięciu wierzchołka najwyższego szczytu w grupie Hrobaczej Łąki - Groniczków (833 m n.p.m.) po krótkim i stromym zejściu dociera na przełęcz „U Panienki", a następnie w kierunku szczytu Hrobaczej Łąki. Stamtąd prawym, zachodnim zboczem Bujakowskiego Gronia (na szczyt którego który prowadzi inna boczna nieoznakowana ścieżka) zmierza w stronę rejonu pod Zaporą Porąbka w Międzybrodziu Bialskim.
Dokładny przebieg szlaku:
Trasa: Bielsko-Biała, Straconka, kościół – Żarnówka Mała | mapa-turystyczna.pl


Szlak "niebieski"

Zaczyna się od stacji PKP i przebiega przez centrum Kóz, gdzie mija kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz kompleks parkowy z Pałacem Czeczów. Następnie ul. Beskidzką do lasu, mijając po drodze kapliczkę św. Jana Nepomucena. Później szlak skręca w ulicę Panienki koło kamiennego krzyża, prowadzi w ulicę Działy i nią ulicą biegnie aż do lasu, gdzie przecina kilka potoków będących dopływami potoku Leśniówka. Kolejno, szlak łagodnie trawersuje zbocze Bujakowskiego Gronia z lewej, wschodniej strony, a później stromo przecina Rezerwat Zasolnica. Następnie szlak wychodzi z lasu na ul. Źródlaną, skręca w prawo w ulicę Bielską w Porąbce. 
Dokładny przebieg szlaku:
Kozy - Żarnówka Mała 2.50 h (2.50 h)

 

Szlak „czarny"

Szlak czarny rozpoczyna się przy kościele parafialnym pw. Najświętszej Rodziny w Małych Kozach. Później przecina ul. Bielską ( DK52) i biegnie ulica spacerową mijając kapliczkę św Jana Nepomucena i Kapliczkę Górniczą Marki Bożej z Dzieciątkiem. Następnie szlak wchodzi do lasu i trawersuje stok Groniczek ( 833m n.p.m.). Później łączy się z żółtym szlakiem i kończy na Przełęczy u Panienki. 

Dokładny przebieg szlaku:
Małe Kozy ( kościół) - Przełęcz u Panienki