Dzień Ziemi
22 kwietnia, po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Ziemi, któremu w tym roku towarzyszy hasło przewodnie „Planeta vs. Plastik”. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
W Gminie Kozy będziemy świętować Dzień Ziemi poprzez różne inicjatywy, do udziału w których serdecznie zapraszamy:
- ROŚLINA za SUROWCE
W ramach pozyskiwania surowców - pozbądźmy się z domu zalegającej makulatury, butelek PET, puszek aluminiowych, opakowań szklanych - przywieźmy w poniedziałek, 22 kwietnia br. do Punktu Selektywnego Zbierania odpadów Komunalnych przy ul. Szkolnej w Kozach ww. surowce wtórne, w zamian otrzymasz od nas sadzonkę roślin;
- EKOTORBA za POSADZONE DRZEWKO
Każdy, kto posadzi drzewo/rośliny w przydomowym ogródku/ w terenie, zrobi zdjęcie i prześle je na profil facebookowy Gminy Kozy lub pokaże zdjęcie w urzędzie w pokoju nr 2, otrzyma tam torbę wielokrotnego użytku EKOKOZY (przesłanie zdjęcia jest równoznaczne ze zgodą na publikację)
- SPRZĄTANIE KAMIENIOŁOMU
Przyłącz się do akcji sprzątania Kamieniołomu w Kozach organizowanej przez Młodzieżową Radę Gminy Kozy i Stowarzyszenie Staw Kamieniołom (Zbiórka: 20 kwietnia 2024, o godzinie 9:00 na parkingu pod kamieniołomem)
- DZIAŁANIA W DOMU
Pozbieraj śmieci wokół miejsca zamieszkania! Wybierz się na krótki spacer (o ile pogoda pozwoli w tym dniu) i postaraj się zebrać śmieci chociaż w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Wystarczy, że poświęcisz trochę wolnego czasu, a na pewno uda Ci się uzbierać worek śmieci, które były porozrzucane w Twojej okolicy.
Dziękujemy również za wszystkie działania, które są podejmowane w naszych jednostkach min. w szkołach i przedszkolu w ramach Dnia Ziemi.
Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy w skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków. Jedną z osób, która obserwowała tamte wydarzenia oraz jego skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin. Katastrofa ekologiczna i jej konsekwencje wywarły na nim tak wielki wpływ, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, zwracając uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska.
Co warto wiedzieć o Ziemi?
- Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat;
- obecnie na Ziemi mieszka około 7,9 miliarda osób;
- zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty;
- doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny; dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany;
- najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest;
- najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański.
Co szkodzi Ziemi?
Istnieje kilka czynników, które wypływają na postępujący kryzys naszej planety. Najważniejsze z nich to:
- zmiany klimatyczne,
- wzrost populacji,
- konsumpcjonizm,
- coraz szybsza urbanizacja,
- niedobór wody,
- katastrofy ekologiczne.
Jakie są skutki zmian klimatycznych?
Obecnie jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego, który stanowi ogromny problem dla całego świata. Konsekwencje tego są odczuwalne już dziś, a zdaniem specjalistów sytuacja ta na przestrzeni lat ulegnie znacznemu pogorszeniu. Do najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia należą m.in.:
- coraz częściej występujące susze oraz powodzie;
- ciągły wzrost poziomu wód w morzach i oceanach;
- coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długotrwałe upały, gwałtowne opady deszczu;
- topnienie lodowców;
- zwiększona częstotliwość i zasięg pożarów w lasach;
- coraz dłuższy okres wegetacyjny flory.
Dlatego też, bez względu na to, gdzie mieszkamy, dbajmy o środowisko!
Oto kilka sugestii:
- oszczędzaj energię - wyłączaj światło i urządzenia elektryczne, gdy ich nie używamy, korzystaj z energooszczędnych źródeł światła i ograniczaj korzystanie z klimatyzacji.
- oszczędzaj wodę - ograniczaj ilość wody zużywanej podczas kąpieli, mycia naczyń i prania, zwróć uwagę na to, aby nie marnować wody.
- sortuj odpady - dzięki poprawnemu sortowaniu odpadów możemy zminimalizować ilość śmieci, które trafiają na składowiska odpadów i zwiększyć ich recykling.
- kupuj lokalne produkty - wybierając produkty lokalne, wspieramy rozwój lokalnej gospodarki i zmniejszamy ilość emisji związków węgla, które powstają podczas transportu towarów.
- ograniczaj zużycie papieru - zamiast drukować dokumenty, korzystaj z formy elektronicznej, wybieraj papier z recyklingu, korzystaj z dwustronnego druku.
- używaj środków transportu alternatywnego - wybierajmy rower, komunikację miejską, samochody elektryczne lub hybrydowe, dzięki temu zmniejszymy ilość spalin wytwarzanych przez samochody z silnikiem spalinowym.
- sadźmy rośliny - sadzenie roślin pomaga w zwiększeniu ilości tlenu w powietrzu i poprawia jakość powietrza, a dodatkowo przyczynia się do ochrony bioróżnorodności.
- edukujmy innych - podziel się swoją wiedzą na temat ochrony środowiska z innymi, promuj zdrowy styl życia, inspiruj innych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.
Pamiętajmy, że każda proekologiczna decyzja ma znaczenie, a Dzień Ziemi to dobry moment, aby rozpocząć działania, które pomogą w ochronie naszej planety!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!