Kto ma obowiązek podłączyć sie do kanalizacji?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel nieruchomości ma obowiązek podłączyć ją do sieci kanalizacyjnej, chyba że budowa takiej kanalizacji nie jest uzasadniona technicznie lub ekonomicznie. W takiej sytuacji należy zainstalować zbiornik bezodpływowy na ścieki lub oczyszczalnę spełniającą wymogi przepisów. Jeśli właściciel nieruchomości posiada oczyszczalnię spełniająca wymogi przepisów, nie jest konieczne podłączenie się do kanalizacji.
Co należy zrobić, aby podłączyć nieruchomość do kanalizacji?
Zasady i tryb przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej określa Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.
Mieszkaniec Kóz, chcący podłączyć się do sieci kanalizacyjnej musi złożyć od urzędu gminy Kozy stosowny wniosek. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne musi podpisać umowę na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.
Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przypominamy, że:
1. Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.
2. Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do prowadzenia regularnej kontroli ilości i jakości odprowadzanych ścieków bytowych i ścieków przemysłowych oraz kontroli przestrzegania warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.
Co